Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
Nem tudom kinek a fejében fogant a Tusványos elnevezés, ami a szép Tusnád-fürdő és a hangulatos Bálványos településnevek összevonásának az eredménye, de ritka ronda név.
„Nem tudom kinek a fejében fogant a Tusványos elnevezés, ami a szép Tusnád-fürdő és a hangulatos Bálványos településnevek összevonásának az eredménye, de ritka ronda név. A köznyelv már csak Posványosként emlegeti. A posvány mocsaras, ingoványos területet jelent, ami nem biztonságos és nehezen járható. Van ilyen a politikában is. Ilyen posványos területre tévedt Tusványoson Orbán Viktor, amikor sok egyéb mellett a nemzetpolitikáról beszélt. Kiemelte: a kettős állampolgárság intézményét a Fidesz vezette be. Így lett szerinte a magyarságból világnemzet. Ennek az új fogalomnak a bővebb értelmezésétől tartózkodott, a mai napig senki sem tudja, hogy mit jelent. Hacsak azt nem, hogy ettől nagyon erősek lettünk, és már nem csak Európa, de az egész világ félelemmel teli tisztelettel és irigységgel tekint ránk, magyarokra. Biztosan így is van, nem a világ, hanem Orbán szerint. És amit az első számú vezető gondol és mond, azzal minden hazáját szerető magyarnak illik azonosulnia. Aki nem azonosul? Az a NER árulója. A kommunisták szekértolója.
A határon túliak egyszerűsített honosítása nem új keletű gondolat, sokan szót emeltek érte. Többek között 1992-ben Konrád György, számos alkalommal a Magyarok Világszövetsége, majd az MDF képviselőcsoportja 2003-ban és 2004-ben több alkalommal. Csapody Miklós, Dávid Ibolya és jómagam egyéni indítványokkal is próbálkoztunk, sikertelenül. Abból indultunk ki, hogy az EU csatlakozásunk a Schengen-i határ miatt esetleg nehezítheti a kapcsolatokat az anyaországi és a határon túl élő magyarok, családok között. Az akkor hatalmon lévő MSZP-SZDSZ kormánytöbbség nem tűzte napirendre a javaslatot, pedig, ha akár kormány előterjesztésként is elfogadják, akkor elmaradt volna a 2005. decemberi gyászos népszavazás, ami az MSZP vereségének sarokpontja lett. Az MDF törvényjavaslatait szinte szó szerint átvette 2010-ben a Fidesz, ami nem baj, de kiegészítette a kettős állampolgárok szavazati jogával, amiről az MDF javaslatokban szó sem esett. Ez már baj. Mikola miniszter az első Orbán kormány idején már említést tett a szavazati jogról, miszerint ha a Fidesz megteremti a választás határokon túli lehetőséget, akkor negyven évig nem lehet leváltani.
Itt húzódik meg a lényeg, ugyanis az SZDSZ kiválása után az ellenzék, vagyis az Fidesz-KDNP és az MDF többségben volt, elfogadhatta volna a kettős állampolgárságról szóló javaslatot, de akkor a Fidesz ezt nem szorgalmazta. Csak később, a kétharmad birtokában, a szavazati joggal felékesítve. Hát mi ez, ha nem határokon túli voksvadászat? Mert ez nemzetpolitikának nem nevezhető. Ez színtiszta Fidesz politika, illetve a hatalom mindenáron való megtartásának politikája.”